חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

האסון המשלט הרוסי

במשלט הרוסי: הערכות להתקפת נגד – והאסון הגדול

מתאורי לוחמים

כשהחמיר המצב במנזר ניתנה הוראה לאנשי החי"ש, שהחזיקו בגבעה-הצהובה, לשלוח תגבורת למנזר. יחידת התגבורת בפיקודו של יהודה א. הגיעה למשלט הרוסי בשעה 10 ופגשה את הנסוגים מהמנזר, כשהם סוחבים אתם את הפצועים. צבי ב-י. רץ והפליט: "סאיז גוט גשפעט" (זהו עסק טוב). אנשי התגבורת החלו לעזור בפינוי הפצועים וגם תפסו עמדות בתעלה - בכיוון לגדר המנזר מקום שהערבים כבר תפסו את העמדות הקדומניות.

בה בשעה הגיעה גם כתת תגבורת מחברי עין צורים על נשקם. הם התמסרו להוצאת הפצועים מתחת לאש האויב ולחבישתם הנכונה. האנשים נשארו במקום והתכוננו להשתתף בהתקפת הנגד. לפי הוראותיו של מוש רוכזו אנשים נוספים ונשק ממשלטים שונים ומכל הישובים שבגוש (רבדים, משואות יצחק וכפר-עציון) והועברו למשלט הרוסי. מוש ניצח על הפעולה הזאת ולידו עזרו מפקדי החי"ש והפלמ"ח שהיו במשלט הרוסי.

בשעות שלאחרי הצהרים הבחיני בטאנקים שעלו על רכם האוכף והחלו להפגיז בצורה איומה את כפר עציון. בו בזמן התרכזו המוני ערבים ליד בית הקפה שמדרום לגוש. חיילי הלגיון החלו להתקדם בצורה צבאית מסודרת, מעמק הברכה - בכיוון למשלט.

כל הזמן היתה חליפת אש עם הערבים שתפסו את העמדות במנזר - בכיוון למשלט הרוסי. לפי דרישתנו כיוונה המרגמה "3 את פגזיה לעמדות שבמנזר. חלק מהפגזים נפלו בקרבת מקום למשלט והדבר עורר חרדה בין אנשינו. בשעה 3.30 הבחינו בדליקה במנזר. התפתחו חילופי יריות ואחר כך נשתתקה האש.

בה בשעה קיבל מ"כ אהרן ל. הוראה לרכז את אנשיו באוהל המשלט כדי להתכונן להתקפת נגד. רק בקושי יכלו האנשים לצאת מהתעלה הואיל והשטח היה חשוף לאש האויב. באוהל המשלט התרכזו האנשים וחיכו להוראות. הם היו עייפים ורעבים וציפו לאוכל שהובטח. האנשים שכבו בצפיפות רבה על המטות ועל הרצפה. יתר האנשים שהצטרכו להשתתף בהתקפה, היו מפוזרים בעמדות מסביב לאוהל - בשטח מת כלפי המנזר.

    המשלט הרוסי

 

האויב שבאוכף הבחין בתכונה שמסביב לאוהל והחל לשלוח פגזים סביבו. משפגע הפגז הראשון בקרבת האוהל, ניתנה הוראה לאנשים לעזוב את האוהל ולהתפזר בשטח ולא להיות מרוכזים ביחד. טרם שהספיקו האנשים לעזוב את האוהל - נראתה להבה יוצאת מלוע של טאנק שעמד באוכף, ולאחר שניות מספר פגע פגז באוהל ובאנשים. על פי מקרה עזב מוש לפני רגעים ספורים את האוהל וכך ניצול מפגיעה.

וכך מתאר מ"כ אהרן ל. את הקורות אותו בשעה זו :

"לפתע הרגשתי חום בידי, רסיס פגע בה. הצלחתי איך שהוא לחבוש אותה, אך תיכף נפגעה גם עיני וחשבתי כי כולה נשפכת. לאחר מכן הרגשתי כי גם בראשי פגעו מספר רסיסים וגם אחת מרגלי נפצעה. מסביבי הבחנתי באנשים פצועים ומרוטשים ששכבו בתוך שלוליות דם. הערבים המטירו אש חזקה על כל השטח סביב לאוהל ופגעו בנמלטים. חתרתי בכל כוחותי ליציאה ותפסתי מחסה מחוץ לאוהל. חובש מהפלמ"ח הגיע אלי והתחיל לחבוש את פצעי. הוא גזר מכנס וחבש את רגלי ואת ידי שנקרעה לגזרים. "כושי" חברי מהחי"ש התנדב להובילני לבית החולים בכפר עציון. חששנו להפגע שוב מאש האויב שכיסתה את כל השטח, שבין ההר הרוסי ובין הר כפר-עציון, ולכן בחרנו בדרך ארוכה שלא היתה תחת אש האויב. הלכנו בכיוון לחירבת חסן, משם לשדה התעופה ודרך כרם התאנים הגענו לפירצה שבגדר הצפונית  של כפר עציון. גם בשטחים אלה פגעו קלעי האויב, אך האש היתה חלשה באופן יחסי. בכל הדרך הארוכה הזו קפצתי כל הזמן על רגל אחת, כשאני נשען על כתף חברי. הכל מסביבי היה מטושטש ורק הכרה אחת ליותה אותי

- "עלי להגיע לבית החולים".

סוף סוף הגעתי לבית החולים בכפר עציון, ותיכף הוכנסתי לחדר הניתוחים.

                           (מפי צבי ז. ואהרן ל.).

 


פינוי פצועים: מיומנו של חבר כפר עציון

הדף הקודם | דף 3 מתוך 10 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD