חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

ההתבצרות בבית הבודד

מתוך דו"ח של מפקד חי"ש:

"...המ"מ אריה ט, שנשאר כאחראי לשיירה, החליט להתבצר בבית ערבי עזוב, אשר ליד הכביש, ולרכז בו את האנשים ואת מרבית המכוניות. השער נפרץ בחומר נפץ. המכוניות התקרבו ונעמדו בשתי שורות צמודות לאורך הכביש. בזחילה הגיעו האנשים, עברו בין המכוניות, ונכנסו לתוך הבנין. בעת ההעברה ניתן חיפוי אש מהמשוריינים. בשעה 16.00 היו כמחצית אנשי השיירה בתוך הבנין. מספר משוריינים יצאו לאסוף נהגים מהמכוניות המרוחקות. הפצועים הוכנסו לחדר וניתן להם הטפול האפשרי. המשדר הועבר לבית. בידי אנשי השיירה נשארו שלש מכונות יריה, ששה מקלעים, מרגמה "2, רובים ותת מקלעים. המגינים תפסו עמדות על הגג ובחצר והחלו לבצרן.

הבית, בית ערבי ישן, בעל קירות עבים - הכיל שני חדרים גדולים, חדר מדרגות ועליה קטנה, ממנה אפשר היה לעלות לגג. כמו-כן היה בו מרתף, אליו הובילה כניסה נפרדת, שאז טרם מצאנו אותה. בשטח זה הכביש הוא נמוך. הוא פונה ממזרח, מבית לחם, - למערב, בהמשכו לכיוון גוש-עציון. מדרום גבעה תלולה, אשר מעבר לה הכפר ארטס ובריכות שלמה. מצפון השטח מישורי - לאורך 300-200 מטר, ואחר כך עולה לעבר פסגת בית ג'לה. על מדרון הגבעה הדרומית, במרחק של 150 מטר, חורשה קטנה ובתוכה בית. יותר מערבה במרחק 600 מטר נמצאו שני בתים. מצד מזרח סגרה על הכביש גבעה גבוהה מכוסה חורשה ובתוכה בית. (כפי הנראה בית הקק"ל). הגבעה שלטה היטב על הדרך לבית לחם העיר, הנמצאת במרחק 4 ק"מ מהמקום.

הערבים בהמוניהם תפסו עמדות על הרכס הדרומי, והציבו מקלעים ומרגמה של "2 בבית ממול. הם התבצרו גם בבתים שממזרח וממערב ובכבשנים שמצפון.

מפקד אנשי השיירה שידר לפיקוד קריאות אזעקה ודרש לחלץ את השיירה. מועטים היו הסיכויים לעמוד בפני האויב הגדול העולה עלינו פי כמה.

מירושלים הודיעו שהם מתקשרים עם הגורמים החשובים ביותר בשלטון הבריטי. מפקדי הצבא הבריטי דחו את הפניות להתערב, בטענה "שלא הודיעו להם על צאת השיירה ואין הם אחראים לגורלה"[1]. אז ניתנה הוראה לשרוף את המכוניות, שאי אפשר להוציאן, ולהשתדל לפרוץ לכפר עציון, כדי להציל את האנשים ואת הנשק. המטה בתל-אביב נדרש לשלוח מטוסים שיחפו על פעולת הנסיגה. מפקד השיירה שידר מכפר עציון הוראה להתארגן להגנה היקפית לשעות הלילה.

בשעה 18.00 היה מצב ההגנה כזה: דרומה מן הבית, בתעלה שמצבר לכביש, תפסו כ-15 איש עמדות ולרשותם מקלע. צפונה מן הבית, בתוך בוסתן קטן מאחורי גדרות אבן, הבטיחה חוליה לכוון בית ג'לה. על גג הבית התרכז כוח האש העיקרי : שלשה מקלעים ומ. ג. שפנדאו - היו מוצבים לארבעת הכיוונים. שלשה משורינים חסמו את הכניסה לבית ואנשיהם הבטיחו לצד דרום ומערב.

מספר משורינים, המשיכו לעבור בין מכוניות המשא ואספו אנשים ונשק. עם רדת הלילה פנה מפקד הפלמ"ח אל אנשי החי"ש, שיצאו להחליף את אנשיו השומרים בעמדות. כבר היו פצועים מספר, והיה צורך לקחת מהם את נשקם ותחמושתם וגם לאסוף את הנשק שהושאר במכוניות..."                      

                      יהויכין ק. 

הדף הקודם | דף 10 מתוך 21 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD