חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

ההכנות בירושלים

"במשך כל השבוע עסקנו בסידור האספקה וחמרי ביצורים, שהובאו בשבת בשביל הגוש. ריכזנו את המצרכים לפי סוגיהם למען הקל את ההעמסה ואת הפריקה בגוש. הזמנו בחברות "אגד" ו"הובלה' מכוניות להעברת האנשים והאספקה."

מתוך מכתב של חבר בירושלים...

 

מיומן ב"כ הגוש בירושלים:

סיכמנו עם עזריהו, האחראי לשיירות, כי השיירה שצריכה לרדת לתל-אביב, תתעכב כאן, באמתלא שהדרך חסומה. על ידי כך נוכל להשתמש במכוניותיה להובלת אספקה לגוש עציון. את המכוניות יכניסו למחנה "שנלר" ושם יעמיסו עליהן את האספקה הנמצאת במחסנים. הדבר צריך להישמר בסוד.

בשעות הצהרים הגיעו המכוניות, אבל הנהגים דרשו להחזירם לתל-אביב. לבסוף, אחרי ויכוחים סוערים, נמסר לנהגים כי השיירה מופנית לגוש עציון. על אף הכל החליטו נהגים רבים לא להצטרף, ומכוניותיהם הוחרמו.

בשעות שלאחרי הצהרים התחלנו להעמיס על המכוניות. את ההעמסה גמרנו רק בשבת לפנות בוקר. לנהגים נערכה סעודת שבת חגיגית.

נהגי מכוניות המשא והנוסעים היו מירושלים, תל-אביב, רמת גן, גבעתיים, הרצליה, פתח תקוה, קרית ביאליק, טבריה וחדרה. בלטו במיוחד נהגי המשקים : דגניה א', דגניה ב', בית זרע, אפיקים, אשדות יעקב, אילת-השחר, עין גב, בית השטה, חפצי-בה, מזרע, נען, גבעת ברנר, נירים, שהביאו אספקה חקלאית לירושלים.

מועד צאת השיירה נקבע ליום השבת, משום שרק ביום זה יהיו משורייני הליווי פנויים מתפקידי הליווי בכביש תל-אביב-ירושלים.

מדיוני הוועדה ההלכתית...

 

מתוך מכתבו של איש הפלמ"ח:

          ביום הששי, 26 במרץ 1948, נשלחנו לירושלים לתקן את המשוריינים שניזוקו. שם רווחו שמועות, כי מחר ביום השבת, עלינו להעביר שיירה למקום בלתי ידוע. ההשערות היו : להר-טוב, שזה חודש ימים היתה מנותקת, למושב עטרות הנצור, או לגוש עציון, שזה חודש ימים לא קיבל כל אספקה. ההכנות היו קדחתניות. עם השיירה האחרונה, הגיעה תגבורת של מלווים, משוריינים, תחמושת ואנשים. הריכוז היה בקרית-ענבים. עד הרגע האחרון, לא ידע איש על כיוון השיירה. בליל שבת, בשתים בלילה עוררונו וחלקו לנו מנות אוכל לארוחה אחת. האנשים נערכו במשוריינים. נרשמו שמותיהם ופרטים על קרוביהם. למראה זה נצבט הלב והרגשה משונה עברה בלב כל. 

הדף הקודם | דף 3 מתוך 21 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD